Artykuł opisujący rolę fizetyny w wybranych nowotworach złośliwych u kobiet ukazał się  Nutrients 

Kontynuując naszą owocną współpracę z poznańskimi ginekologami onkologicznymi prof. Anną Markowską i prof. Janiną Markowską, w najnowszym artykule przeglądowym pochyliliśmy się nad możliwą rolą fizetyny w ograniczaniu nowotworów kobiecych. Fizetyna (ang. Fisetin; 3,3′,4′,7-tetrahydroksyflawon) to naturalny flawonol występujący w wielu roślinach. Związek ten może stymulować oraz hamować wybrane procesy biochemiczne, przez co wpływać na ograniczenie przerzutów lub progresji nowotworu, co wskazuje na jego potencjalną rolę chemioterapeutyczną lub chemoprewencyjną. Pionierem badań nad syntezą barwników flawonowych był polski chemik Stanisław Kostanecki.

W artykule przeglądowym podsumowaliśmy opublikowane na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wyniki badań nad przeciwnowotworowym działaniem fizetyny in vitro, jak i in vivo na wybrane nowotwory złośliwe u kobiet, tj. raka piersi, szyjki macicy i jajnika. Artykuł ukazał się w Nutrients (IF = 5,9; punkty MEN = 140).

Anna Markowska, Michał Antoszczak, Karol Kacprzak, Janina Markowska, and Adam Huczyński, „Role of Fisetin in Selected Malignant Neoplasms in Women”, (2023) Nutrients 15 (21), 4686. artykuł w otwartym dostępie