Wyniki badań naukowców z University of Arkansas for Medical Sciences i Prof. Adama Huczyńskiego ukazały się w European Journal of Pharmacology

Badania dotyczyły głównie paklitakselu – leku przeciwnowotworowego szeroko stosowanego w leczeniu raka piersi, jajnika, płuc i innych nowotworów. Zbadano działanie paklitakselu ex vivo w świeżych eksplantowanych hodowlach ludzkich guzów piersi. Nieoczekiwanie zauważono, że paklitaksel nie wywoływał śmierci komórek nowotworowych w hodowli eksplantacyjnej, w przeciwieństwie do kilku innych środków cytotoksycznych użytych w badaniach. Badania pokazały, że systemy eksplantacyjnej kultury mogą być nieodpowiednie do badania leków cytotoksycznych, w przypadku gdy istnieje opóźnienie między pierwotnym i wtórnym sposobem działania leku. To odkrycie rzuca nowa światło na temat badań ex vivo i ich zastosowania w badaniach nowych kandydatów na leki przeciwnowotworowe.

Alicja Urbaniak, Sergio Piña-Oviedo, Youzhong Yuan, Adam Huczyński, Timothy C. Chambers, Limitations of an ex vivo breast cancer model for studying the mechanism of action of the anticancer drug paclitaxel, European Journal of Pharmacology, 2021, 891, 173780.